JAK PRZYGOTOWAĆ DOMOWĄ PIZZĘ
Wyślij kartkę w prosty sposób!
Treść kartki:
JAK PRZYGOTOWAĆ DOMOWĄ PIZZĘ?
Odpowiedni rodzaj mąki
Najważniejsza jest moc mąki (W), która wskazuje na ilość zawartego w niej białka oraz zdolność wchłaniania płynów podczas wyrabiania ciasta. Mąki mocne chłoną dużo wody, a także wyrastają dużo wcześniej niż mąki słabe, ponieważ zawierają więcej białka. Do domowej pizzy najlepsze są mąki o średnio-wysokiej mocy, od 180 W wzwyż, najlepsza są mąki 200-250 W.
Drożdże – świeże czy suche
Jednym z niezbędnych składników są drożdże i mamy wybór między świeżymi a suchymi w granulkach. 25 g świeżych drożdży odpowiada 7 g suchych.
Zazwyczaj do przygotowania pizzy wykorzystuję tylko 7 g świeżych drożdży na kilogram mąki. Im mniejsza ilość drożdży, tym dłuższy czas wyrastania, ale za to pizza jest smaczniejsza.
Sól – wielki nieprzyjaciel drożdży
Sól to jeden z tych składników, który musimy dodać w odpowiednim momencie. Soli i drożdży nie możemy mieszać ze sobą, ponieważ sól spowalnia wyrastanie ciasta, „zabijając” ok. 20-30% drożdży. Rozwiązaniem jest dodanie dopiero na końcu, gdy połączymy wszystkie składniki i uzyskamy jednolite ciasto. Lepiej nie omijać soli w przepisie, ponieważ oprócz smaku, nadaje ciastu elastyczności.
Cukier – 1 łyżeczka
Cukier jest niezbędny do przygotowania rozczynu drożdżowego. Dodawany razem z drożdżami, aktywuje je w najlepszy możliwy sposób. Cukier można zastąpić miodem lub słodem jęczmiennym, aby uzyskać optymalny rezultat.
Woda – w temperaturze pokojowej
Do przygotowania ciasta nie używamy zimnej ani gorącej wody. Drożdże przy zetknięciu się z nadmiernym ciepłem, przestają działać i ciasto nie urośnie.
Wyrastanie ciasta w lodówce
Nie ma nic złego w pozostawieniu ciasta do wyrośnięcia w lodówce. Ciasto rośnie wówczas wolniej (przynajmniej 18 godzin), ale po upieczeniu jest łatwiejsze do strawienia.
Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, ciasto przekładamy do naoliwionego szklanego pojemnika, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Idealnym miejscem jest wyłączony piekarnik.
Rozwałkowywanie ciasta
Pizzę należy rozwałkować ręcznie bez użycia wałka. Ciasto delikatnie rozciągamy od środka na boki, aby pozbyć się powietrza i uformować wyższy niż ciasto brzeg.
Jeśli pizza ma być podobna do focacci, wystarczy delikatnie rozciągać ciasto naoliwionymi opuszkami palców.
Mozzarella
Przed przygotowaniem pizzy mozzarellę odciskamy z nadmiaru płynu i osuszamy. Dodajemy na końcu, gdy pizza jest już podpieczona. Dzięki tym dwóm krokom, ciasto po upieczeniu nie będzie wilgotne.
Jak sprawdzić, czy ciasto na pizzę jest wystarczająco wyrośnięte?
Aby się tego dowiedzieć, bierzemy kulkę ciasta i umieszczamy ją w szklance wody. Jeśli wypłynie na powierzchnię, ciasto jest gotowe do pieczenia.
14-04-2023 17:16